ETF

Inwestowanie w ETF lub fundusze indeksowe wcale nie musi być trudne. Pod warunkiem, że sobie tego sam nie utrudnisz. Zanim zaczniesz inwestować realny kapitał w ETF-y musisz zdobyć podstawowe informacje, i nieco doświadczenia, aby wiedzieć na co uważać. Jakie są zatem pułapki związane z inwestowaniem w fundusze indeksowe? Jak ich unikać?

Niektóre błędy w inwestowaniu są krytyczne gdyż ich popełnianie może mieć wyjątkowo negatywny wpływ na wynik całej inwestycji i prowadzić do rozczarowania i strat. Jeżeli będziesz ich świadomy, z pewnością wpłynie to pozytywnie na stopy zwrotu ze zrobionych inwestycji.

Poszukiwanie idealnej strategii inwestycyjnej

Pierwsza pułapka to poszukiwanie idealnej strategii inwestycyjnej. Brak określonej strategii to bez wątpienia karygodny błąd, który często jest popełniany przez wielu początkujących inwestorów.

Inwestowanie bez żadnych zasad nie przynosi nigdy niczego dobrego. Dlaczego tak jest? Otóż odpowiednia strategia inwestycyjna podpowie jaki ETF warto kupić do portfela, ale także kiedy go sprzedać ze stratą oraz jak sprzedać z zyskiem. Mając strategię i ściśle określony portfel inwestycyjny inwestor po prostu wie co ma robić bez względu na aktualną sytuację na rynku finansowym. To właśnie dzięki odpowiedniej strategii inwestycyjnej, trader wie czy inwestuje w akcje, a może w obligacje lub w surowce. Zdaje sobie też sprawę z tego jakie są ich proporce w portfelu inwestycyjnym czyli ile wynosi procentowa alokacja aktywów.

Jeśli chcesz nabrać doświadczenia i przetestować swoje strategie, czytaj dalej i zapoznaj się z ofertą Saxo Bank Polska, który oferuje renomowaną platformę tradingową.

Duża ilość ETF-ów w portfelu inwestycyjnym

Druga pułapka to zbyt duża ilość ETF-ów w portfelu inwestycyjnym. Najłatwiej wyjaśnić to na przykładach.

Portfel Edge Select Aggressive od Merrill Lynch ma w swoim składzie aż 12 różnych ETF. Średnia roczna stopa zwrotu z 10 lat to dokładnie 9,18%. Bardzo zbliżona stopa zwrotu stała się również udziałem portfela World Developed Stocks zawierającego tylko jeden ETF, a niewiele mniej portfel Couch Potato złożony z zaledwie dwóch ETF-ów. Jak łatwo zauważyć różnice w zyskach nie były znikome, a wręcz przeciwnie.

Modne i skomplikowane inwestowanie

Trzecia pułapka to szukanie skomplikowanych i modnych rozwiązań. W portfelu inwestycyjnym, oczywiście poza akcjami i obligacjami może się jeszcze znaleźć kolejna klasa aktywów czy wspomniane wcześniej surowce. Czy w tym przypadku więcej znaczy lepiej? Nie zawsze, dlatego warto się skupić i wyspecjalizować na jednej lub maksymalnie dwóch grupach aktywów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here