Zarządzanie przedsiębiorstwem w czasie pandemii

Od momentu globalnej epidemii COVID-19 sytuacja na świecie dla wszystkich przedsiębiorstw przybrała niekorzystny obrót. Niezależnie od liczby zatrudnionych, jaką dysponowały firmy, każdy na różne sposoby odczuł wprowadzone przez państwa przepisy dotyczące kwarantanny. Zarządzający do dalszego funkcjonowania muszą wprowadzać zupełnie nowe zasady organizacji zespołów, starając się uniknąć strat finansowych, jakie niesie gospodarka w obliczu trudnej sytuacji.

Model Zdalny

Przenoszenie się wirusa drogą kropelkową wymusza na przedsiębiorcach zmianę modelu pracy na taki, który nie wymaga kontaktu z innymi osobami. By chronić pracowników, podstawą w tego typu sytuacjach jest przejście na zdalne zarządzanie. Dla niektórych nowa etyka pracy może wywoływać różnego rodzaju dyskomfort. Przystosowanie się do wypełniania obowiązków w izolacji, skupienie na zadaniach, unikanie rozpraszaczy początkowo zmniejsza sumienność oraz produktywność członków zespołu.

Na szczęście wiele osób, zarówno pracowników, jak i koordynatorów podaje wiele zalet wynikających z nowego modelu. Zaoszczędzony czas na dojazdy, czy też komfort pracy w zaciszu domowym rekompensują brak kontaktu, który może wpłynąć negatywnie na samopoczucie pracowników.

Trudności logistyczne firm z materiałami przewozowymi

Szczególnie dotknięte w sytuacji wymuszającej bezkontaktowość są przedsiębiorstwa zajmujące się na co dzień obsługą dostarczania produktów fizycznych. Obostrzenia, wynikające ze sposobu rozprzestrzeniania się wirusa nakazują pracownikom muszącym mieć ze sobą kontakt podczas transportu towaru: na odkażanie rąk, noszenie rękawic ochronnych oraz bezwzględne zasłanianie nosa i ust.

Ważną kwestią są też same dostawy, które wcześniej nie sprawiały problemu. Zważywszy, chociażby na konkurencyjne ceny sprzedawców z całego świata oraz bardzo szybkiej w dzisiejszych czasach drogi transportowej, przedsiębiorcy nie mieli dużych trudności w znalezieniu dla siebie najlepszej oferty, zawierającej to, czego potrzebują w rozsądnej cenie. Obecnie globalny szlak handlowy jest mocno osłabiony, nie pomagają też zakazy opuszczania kraju przez mieszkańców, z niektórych państw.

Zarządzający muszą bardziej skupić się na transportach, tworzących sprawny łańcuch dostaw. Przede wszystkim ważnym jest, by w obecnych czasach nie skupiać się tylko i wyłącznie na kontakcie z wyłącznie jednym dostawcą. Nie wiadomo jak z nowymi zasadami radzą sobie inne firmy, niepewnym jest też czy w tych realiach usługi z dnia na dzień nie zostaną przerwane, przez co można zostać odciętym od krytycznie ważnych zasobów. Model wymaga więc indywidualnego zapotrzebowania na dostawy wielu niezależny od siebie zleceniobiorców, w każdej chwili mogących awaryjnie zastąpić niemożność wcześniejszych firm. Zarządzanie zapasami ma kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu większość firm produkcyjnych. Bez tego procesu cała produkcja będzie utrudniona, a w najlepszym przypadku nieopłacalna.

Automatyczne zarządzanie organizacją zdalną

Kwestią współczesnego położenia firm jest również to, jak uda im się kontrolować bieżący stan wewnętrzny danego oddziału. Skuteczny w tym procesie może okazać się tak zwany system erp. Jest to, dokładniej rzecz ujmując oprogramowanie bazodanowe, zaprojektowane specjalnie do automatyzacji procesów, odbywającej się w przedsiębiorstwie.

Podczas pandemii człowiekowi ciężko jest samemu kontrolować cykl powtarzających się, tych samych czynności, a rozproszenie składu, dotychczas przebywającego w jednym miejscu wcale nie ułatwia mu tego zadania. Wieloplatformowość tego typu systemów zdecydowanie ułatwia odbieranie danych, jak i śledzenie postępów, które przy wzmożonej ilości kontaktów z różnymi, niezależnymi firmami jest zdecydowanie korzystna dla koordynatorów.

Jak to wszystko się skończy?

Prędzej czy później sytuacja dla przedsiębiorców na szczęście zostanie ustabilizowana. Pandemia wpłynie jednak i na zawsze zmieni postępowanie firm, przechodzących na system, który z powrotem trudno będzie odwrócić. Jednakże elastyczność w przystosowywaniu się do nowych sytuacji może w przyszłości zaowocować o wiele lepszym, bardziej zgranym zarządzaniem, które paradoksalnie poprawi funkcjonowanie firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here