Radiotelefon to prosta w obsłudze stacja nadawczo-odbiorcza, o funkach zbliżonych do tradycyjnie używanych telefonów komórkowych. Umożliwiają one porozumiewanie się wyłącznie głosowe i jedynie na niewielkie odległości. W tych dwóch aspektach należy jednak upatrywać ich słabości. Jeśli jednak poszukuje się urządzanie, służącego do komunikacji na niewielkich powierzchniach (np. hale produkcyjne, wielkopowierzchniowe sklepy), wówczas radiotelefon wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Zasady działania radiotelefonu

Radiotelefon pracuje w oparciu o wzajemną komunikację pomiędzy urządzeniami tego samego typu, w przeciwieństwie do telefonów komórkowych, które poprzez transmisję sygnału do stacji bazowych, są w stanie zapewnić komunikację na znacznie większe odległości.
Radiotelefon wysyła zatem sygnał w formie fal radiowych do innych jemu podobnych urządzeń i odbiera te, które są również przez nie wysyłane. Możliwe jest zatem utworzenie nawet mocno rozbudowanej sieci radiowej, bez konieczności wyposażania jej w dodatkową infrastrukturę, taką jak stacje bazowe.
Warto przy tym zaznaczyć, że sprawność komunikacji jest ściśle uzależniona od od odległości pomiędzy urządzeniami oraz od ukształtowania terenu, Jeśli występują na nim wzniesienia, bariery, pojawić się mogą naturalne zakłócenia i trudności we wzajemnej komunikacji.

Sprawność działania sieci zbudowanej w oparciu o radiotelefony

Jak w przypadku większości urządzeń komunikacyjnych, budowa sprawnej sieci połączeń jest ściśle uzależniona od branży w jakiej ma być zastosowana np. produkcja, handel.
Ponadto niebagatelne znaczenie mają czynniki dodatkowe takiej, jak:
– wielkość powierzchni, na których radiotelefony mają być wykorzystywane;
– ukształtowanie terenu i występowanie możliwych wzniesień,
– zabudowa;
– obecność sieci wysokiego napięcia, które w sposób naturalny zakłócają przesyłanie fal radiowych.

Najnowsze rozwiązania w zakresie radiotelefonów

Wśród radiotelefonów najnowszego typu należy wyróżnić urządzenia dwupasmowe duobander (np. radiotelefon Baofeng A52). Pozwalają one na obsługę nadawania odbioru na dwóch pasmach fal radiowych o różnych częstotliwościach oraz dodatkowo odbiór na alternatywnej częstotliwości.
– 136-174 MHz – nadawanie i odbiór FM;
– 400-520 MHz – nadawanie i odbiór FM;
– 65-108 MHz – odbiór radiowych stacji FM.
Najnowsze radiotelefony tego typu mają nie tylko tę dodatkową funkcjonalność, ale także: wbudowany wyświetlacz dwuliniowy, moc nadawania 5W oraz długotrwale działającą baterię zasilającą, dzięki czemu do minimum zostaje zredukowane ryzyko utraty kontaktu z pozostałymi użytkownikami radiotelefonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here