Prowadzisz średnią lub dużą firmę? Jeśli tak, musisz poważnie myśleć o jej bezpieczeństwie. Mowa przede wszystkim o ochronie mienia. Wrażliwe dokumenty, drogi sprzęt – to wszystko może znaleźć się na celowniku przestępcy. Jeśli chcesz usprawnić ochronę przedsiębiorstwa, sięgnij po rozwiązania takie, jak inteligentna platforma CCTV. Sprawdź, jak to działa.
Monitoring to rozwiązanie z branży security, które doskonale znamy od dekad. Jednak to właśnie ostatnie dziesięciolecie przyniosło prawdziwą rewolucję w świecie CCTV, a wraz z nią innowacje z zakresu ochrony. Jak możesz wykorzystać je w swoim przedsiębiorstwie? Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym opcjom.
Intruz nie pozostanie niezauważony
Jednym z najbardziej typowych zagrożeń dla bezpieczeństwa biurowca firmowego czy siedziby zakładu produkcyjnego jest obecność osób niepożądanych w strefach wykluczonych z ogólnej dostępności. Nigdy nie wiadomo, jakie ma zamiary osoba, która bez autoryzacji pojawia się na firmowym placu lub poza biurowym lobby. By to zweryfikować, trzeba przede wszystkim wiedzieć, że intruz w ogóle się pojawił. Czas reakcji jest tutaj kluczowy, a do minimum skraca go właśnie inteligentna platforma CCTV. Systemy takie jak np. iCCTV od Konsalnet korzystają z zaawansowanych algorytmów analizowania obrazu. Oznacza to, że są w stanie rozpoznać twarze pracowników i wykryć osobę spoza bazy danych. Ponadto wykryją one niepożądany i podejrzany ruch – zarówno w samym budynku, jak i w jego otoczeniu – wszędzie tam, gdzie dociera monitoring.
Co się stanie, gdy wykryte zostanie potencjalne zagrożenie? Schemat postępowania gwarantuje najwyższą efektywność. Tuż po wykryciu prawdopodobnej obecności intruza sygnał dociera do centrum monitoringu. Tam wyspecjalizowany pracownik za pośrednictwem kamery przygląda się ruchowi we wskazanym miejscu i ocenia, czy rzeczywiście występuje zagrożenie. Jeśli tak, na miejsce kierowany jest pracownik ochrony fizycznej lub grupa interwencyjna – reakcja jest więc szybka i zasadna, a co najważniejsze, cały proces jest zautomatyzowany. Nie ma więc miejsca na popełnienie błędu.
Ruch samochodów pod kontrolą
Bez względu na to, czy prowadzisz firmę logistyczną, czy inną, w której duże natężenie ruchu samochodu jest nieuniknione – powinieneś zadbać o pełną kontrolę nad tym procesem. Skoro na teren Twojego zakładu wjeżdżają dziesiątki czy setki pojazdów każdego dnia, proces ten należy nadzorować i kontrolować. Także po to, by zapobiec niepożądanym i niebezpiecznym sytuacjom. Uszczelnieniu kontroli ruchu drogowego sprzyja inteligentna platforma CCTV.
System zabezpieczeń zintegrowany z inteligentną telewizją przemysłową:
- uprości proces rejestrowania wjazdu i wyjazdu pojazdów pracowników i stałych klientów – wszystko dzięki algorytmom pozwalającym na automatyczną identyfikację tablic rejestracyjnych;
- natychmiast powiadomi o niebezpiecznych i nietypowych sytuacjach na parkingu firmowym czy w strefie załadunku i rozładunku – np. gdy w strefie zabronionej pojawił się pojazd bez autoryzacji lub intruz;
- wzmocni zabezpieczenia przed kradzieżą;
- skróci czas załadunków i rozładunków, pozwalając automatycznie logować wiele czynności, które do tej pory wykonywać musiał pracownik;
- pozwoli bardziej efektywnie zarządzać miejscami na parkingu (istotne zawsze w biurowcach), wskazując np. wolne miejsca parkingowe nowym samochodom, które się na nim pojawią.
Bez fałszywych alarmów
Częstym problemem systemów zamontowanych na terenie obiektów przemysłowych są fałszywe alarmy. Wrażliwy czujnik ruchu, który alarmuje zagrożenie nawet przy silniejszym wietrze lub gdy przez plac przebiegnie kot, może być problematyczny. Okazuje się że w wielu przypadkach interwencja pracowników ochrony jest po prostu zbędna. Czy pozostaje jedynie wyłączenie czujnika? Niekoniecznie. Choć niebezpieczna będzie może tylko jedna sytuacja na dziesięć, to ta jedna jest warta dziewięciu fałszywych alarmów. Ale nie oznacza to, że nie jest możliwe, by interwencja nastąpiła wyłącznie wtedy, gdy jest naprawdę potrzebna. Wystarczy inteligentny monitoring, który przeanalizuje automatycznie sytuację i określi poziom zagrożenia, a także prześle informację do centrum monitorowania. Wykwalifikowany pracownik centrum monitoringu zdalnie zweryfikuje sytuację i podejmie decyzję, czy zasadne jest wysłanie patrolu.
To rozwiązanie, które pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. A w związku z tym, w długofalowej perspektywie, koszty inwestycji w inteligentną platformę CCTV się rekompensują.
Zintegrowany z obecnym systemem bezpieczeństwa
Na koniec podkreślić warto, że inteligentna platforma CCTV – mimo swojego zaawansowania technologicznego – nie wymaga wcale tworzenia systemu zabezpieczeń i monitoringu na terenie firmy od nowa. Być może wymiany na nowe wymagać będzie kilka kamer (tak, by obraz z nich płynący miał jakość HD, która umożliwi zastosowanie inteligentnych algorytmów), ale platformy takie jak iCCTV można zintegrować z obecnie istniejącą instalacją.
Czy warto inwestować w inteligentną platformę CCTV? Na pewno jest to rozwiązanie warte uwagi i analizy – najlepiej z ekspertami z branży security, którzy zajmują się również wdrożeniem tego typu systemów.