Automatyzacja w przemyśle – wpływ na życie ludzi

0
3655

Realia dzisiejszego świata zmieniają się bardzo szybko, a jednym z ich wyznaczników jest postępująca automatyzacja w przemyśle. Już od początków tego zjawiska, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, ludzie zadają sobie pytanie w jaki sposób rozwój wpływa na życie ludzi, a przede wszystkim – pracowników zatrudnionych w fabrykach.

Automatyzacja procesów produkcyjnych

Postęp i innowacyjne technologie w procesach produkcyjnych zawsze były czymś co budziło duży niepokój u zatrudnionych w przemyśle pracowników. Pierwszą chyba tego rodzaju rewolucją było zastosowanie na dużą skalę taśm montażowych, które w znaczącym stopniu wpłynęły na charakter pracy zatrudnionych w fabrykach robotników. O ile wcześniej ich praca była o wiele bardziej różnorodna, wraz z wprowadzeniem taśm stała się niezwykle monotonna.

Automatyzację w procesach produkcyjnych zaczęto wprowadzać w drugiej połowie dwudziestego wieku, a jej rozkwit wiąże się z powstaniem i zwiększeniem dostępności do komputerów sterujących pracą maszyn. Współcześnie wiele środowisk wskazuje na problem jakim jest zmiana struktury zatrudnienia, która wiąże się z coraz mniejszym zatrudnieniem w procesach produkcyjnych.

Czy automaty zastąpią ludzi?

Wskazuje się między innymi na fakt, że pracownicy ludzcy są coraz częściej zastępowani przez maszyny, a praca ludzi polega głównie na ich kontroli i niektórych aspektach pracy, w przypadku których nie wynaleziono jeszcze maszyn, które mogły by je wykonywać tak dobrze jak prawdziwi ludzie. Maszyny prototypowe wykonujące i takie rodzaje pracy jednak powstają ciągle i zastąpienie pracowników jest tylko kwestią czasu.

Koncepcje maszyn prototypowych, które byłyby w stanie wykonać nawet najtrudniejsze i najbardziej wyrafinowane czynności wykonywane dotychczas przez ludzi to specjalna gałąź innowacyjnego sektora gospodarki, w której zatrudnienie znajdują najzdolniejsi specjaliści od projektowania maszyn i urządzeń.

Alternatywy dla rynku pracy

Ciągłe zastępowanie pracy ludzi przez maszyny rodzi jednak wiele problemów, z którymi rynek musi sobie jakoś radzić. Reali gospodarcze wymagają dziś na większości ludzi wykonywanie jakiegoś rodzaju pracy dlatego mnoży się ciągle ilość świadczonych usług.

Istotnym elementem tego procesu jest również segment rynku związany z wykonywaniem przedmiotów w sposób tradycyjny, które znajdują swoje miejsce na rynku dóbr nieco bardziej luksusowych. Proces innowacji w przemyśle i produkcji wydaje się niemożliwy do powstrzymania i można przewidywać, że w ciągu kolejnych lat będzie się dało zaobserwować jeszcze większe tendencje do zastępowania pracy ludzi przez maszyny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here