Bezpieczne przechowywanie danych, czyli jak zabezpieczyć dysk zewnętrzny hasłem

Dysk zewnętrzny to jeden z najbezpieczniejszych sposobów do gromadzenia danych, ale i on może mieć swoje wady. Jeśli naprawdę zależy Ci na najwyższym poziomie bezpieczeństwa ze względu na wrażliwe dane twoje lub twoich klientów, musisz wiedzieć, w jaki sposób je możesz dodatkowo chronić. Jak zabezpieczyć dysk zewnętrzny hasłem? Jakie jeszcze środki ostrożności warto podjąć? Sprawdź!

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, aby chronić pliki i dane?

Jak zabezpieczyć dysk zewnętrzny hasłem? Jeżeli zależy Ci na największym bezpieczeństwie poufnych danych w pierwszej kolejności musisz sięgnąć po odpowiedni rodzaj dysku przenośnego. Samo hasło na niewiele się zda, jeśli dysk twardy zewnętrzny nie ma zaszyfrowanych danych.

Podstawowy wybór — dysk szyfrowany

O dodatkowych zabezpieczeniach dysku warto pomyśleć jeszcze zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia. Obecnie są dostępne urządzenia ze wbudowanym szyfrowaniem AES (Advanced Encrption Standard) w wersji 128, 192 oraz 256. Dzięki temu urządzenie od razu daje możliwość dodatkowego zabezpieczenia wszystkich danych, aby postronne osoby nie miały dostępu do przechowywanych na nim danych.

Dysk zewnętrzny z zabezpieczeniem — jakie opcje masz jeszcze do wyboru?

Bezpieczne dyski zewnętrzne to nie tylko te, które są wyposażone w dodatkowe szyfrowanie. Na rynku dostępny jest również modele  z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych, dzięki czemu dostęp do danych zyskujesz wyłącznie po zbliżeniu swojego palca. Dzięki temu nikt nieproszony inny nie powinien mieć dostępny do Twoich danych. Dysk oferuje mozliwość współdzielenia dostępu, przez wgranie 4 odcisków palców.

Jak zabezpieczyć dysk zewnętrzny hasłem?

W jaki sposób możesz zabezpieczyć swój dysk dodatkowym hasłem? Najłatwiejszym sposobem jest wybranie takie dysku przenośnego, który posiada dodatkowe oprogramowanie np. dysk zewnętrzny z zabezpieczeniem od firmy Samsung. Dyski tej firmy są kompatybilne z Samsung Magician Software, czyli oprogramowaniem do zarządzania dyskami zewnętrznymi, który pozwala Ci m.in. chronić dane za pomocą hasła.

Jeżeli posiadasz dysk innej firmy, możesz także skorzystać z narzędzi wbudowanych na systemie operacyjnym iOS (za pomocą narzędzia Disk Utility) lub Windows (w wersji Pro za pomocą narzędzia BitLocker). Dostępne są również darmowe oraz płatne programy, które oferują taką możliwość, ale musisz je wcześniej pobrać z zaufanego źródła.

Pamiętaj! Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć dysk zewnętrzny hasłem, musisz wiedzieć, że samo hasło nie wystarczy. Aby Twoje dane były naprawdę zabezpieczone przed dostępem osób trzecich, najpierw muszą zostać zaszyfrowane. Złamanie hasła do dysku jest prostsze niż może Ci się wydawać, a dopiero szyfrowanie zapewnia realną ochronę przed niepożądanymi osobami.

Podsumowanie

Zabezpieczenie dysku zewnętrznego hasłem to tylko jeden ze sposobów na ochronę plików i danych. Niestety, nie zawsze to wystarcza. Jeżeli naprawdę zależy Ci na bezpieczeństwie plików —sięgnij po dysk szyfrowany lub z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci czytnika linii papilarnych. Dopiero wówczas ryzyko, że ktoś dostanie się do Twoich plików będzie naprawdę znikome.

 

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here