Sterowniki programowalne stosowane są w automatyce od ponad 30 lat. Najpierw projektowano sterowniki większe, teraz zaś korzysta się z mniejszych, innowacyjnych. Programowalność oznacza, że program sterowania stworzony jest dla każdego zastosowania sterownika przez jego użytkownika i może być wielokrotnie zmieniany.
Użycie sterowników programowalnych
W tej chwili sterowniki programowalne tworzą dużą i różnorodną grupę produktów. Mogą to być proste modele, czyli tak zwane przekaźniki programowalne, jak i kompaktowe, modułowe okazy. Są to wtedy urządzenia przypominające komputery przemysłowe. Główną zaletą sterowników jest ich uniwersalność oraz łatwość zastosowania. Przy zmianie algorytmu sterowania bądź rozbudowie instalacji automatyki nie jest bowiem potrzebne okablowanie i nie ma potrzeby budowania nowych modułów. Zmiany wprowadza się bezpośrednio w programie sterownika. Najczęściej ten rodzaj sterowników wykorzystuje się w liniach produkcyjnych do sterowania maszynami do produkcji wielkoseryjnej, czyli na przykład przy pakowaniu czegoś. Poza tym, jest to idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o ciągłe procesy produkcyjne. Jest to istotne w branży spożywczej i w przemyśle chemicznym. Zwłaszcza przy oczyszczalniach ścieków i w stacjach uzdatniania wody. Sterowniki w ostatnich latach sprawdzają się również przy budowie tak zwanych inteligentnych domów.
Gdzie można znaleźć sterowniki programowalne?
Jeśli komuś zależy na zakupie profesjonalnych, niezawodnych sterowników programowalnych to powinien kupować je jedynie od sprawdzonych producentów, takich jak Schneider Electric. Oferta tego producenta jest wyjątkowo bogata, w związku z czym można być pewnym, że znajdzie się sterowniki wprost pod zastosowanie na jakim nam zależy. Na dodatek, można mieć pewność, że będą one działać niezawodnie przez długi czas, gdyż mają gwarancję niezawodności. Firma Schneider Electric ciągle poszerza ofertę, by spełnić oczekiwania konsumentów. Sterowniki programowalne dzięki temu są też coraz chętniej wybierane.