Dane osobowe pod kontrolą

Email marketing to obecnie bardzo popularne rozwiązanie wykorzystywane przez większość sklepów prowadzonych w sieci. Aby się nim posługiwać trzeba jednak znać podstawy jego działania.

Coraz popularniejszy

Z Internetu korzystają dzisiaj prawie wszyscy i spora część osób kupuje w sieci, nie ma się więc co dziwić, że ta forma promocji i kontaktu z klientem jest tak popularna. Badanie ForeSeeResults przeprowadzone w 2010 roku wskazuje email marketing, jako najskuteczniejszy zaraz po znajomości marki, czynnik powodujący odwiedziny e-sklepu. Warto więc pójść właśnie w ta stronę promocji.

Musisz mieć zgodę!

Najczęściej jest tak, że kupując cokolwiek w sieci wypełniamy przy tej okazji formularze i podajemy, między innymi, nasz adres mailowy. Później jest on wykorzystywany właśnie do celów marketingowych, ale czy na pewno jest to zgodne z prawem? Wielu właścicieli sklepów uważa, że takich danych rejestrować nie trzeba i nie ma też obowiązku pytać o zgodę na ich przetwarzanie. Nie jest to jednak prawda. Dane te są konieczne do wystawiania faktur i przesyłania zakupionych produktów. Obowiązek rejestrowania danych i pytania o zgodę dotyczy też sklepów, który ma rozbudowany system CRM. Możemy je wykorzystywać do maili marketingowych, ale konieczna jest na to zgoda. Wymagane jest też uzyskanie zgody na przesyłanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej.

Dbaj o dane, które posiadasz

Wymagane zgody najlepiej pozyskać na etapie zakładania konta, pamiętajmy, że nie mogą być one obligatoryjne ani domyślnie zaznaczone. Zbiór danych osobowych, które posiadamy trzeba zarejestrować w Generalnym inspektoracie Danych Osobowych. Do wniosku dołączyć tutaj należy „Politykę bezpieczeństwa Informacji” oraz „Instrukcję zarządzania systemem informatycznym”. Trzeba też podpisać umowę na powierzenie przetwarzania danych z firmą oferującą dany system do email marketingu.

Dane osobowe i polityka prywatności to bardzo istotne kwestie, chociaż często można spotkać się z nich bagatelizowaniem. Przepisy te stale też się zmieniają, więc lepiej śledzić wszelkie tego typu informacje na bieżąco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here