Na rynku dostępne są setki 13 – calowych urządzeń mobilnych. Laptopy tego typu stanowią kompromis między nieporęcznymi notebookami a małymi tabletami, którym brakuje wygodnych urządzeń wskazujących. Mocne podzespoły, wysoka mobilność oraz atrakcyjna cena to główne cechy dobrych laptopów z segmentu urządzeń multimedialnych. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia tej klasy oraz czego możemy się spodziewać po laptopach tego typu.

Urządzenia tego typu polecane są osobom, które często podróżują. Główną zaletą 13 – calowych laptopów jest ich wysoka mobilność. Wielozadaniowość tego typu urządzeń sprawia, że ich zalety docenią studenci oraz ludzie poszukujący laptopa do pracy. Ze względu na małą matrycę i niepełną klawiaturę, nie sprawdzą się one jako laptopy do gier.

Mały, mocny i tani

Laptopy charakteryzujące się wysoką mobilnością i całkiem mocnymi podzespołami są często wybierane przez osoby poszukujące dobrego sprzętu w niezbyt wygórowanej cenie. Przykładem takiego urządzenia może być laptop Lenovo 510s. Wyposażony jest w 13,3 – calowy ekran z matową matrycą typu IPS. Wewnątrz obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego znajdziemy wydajny procesor Intel Core i5-6200U, 8 GB pamięci RAM typu DDR4, pracującej w trybie jednokanałowym oraz dysk HDD o pojemności 1 TB. Całość waży 1,6 kg.

Kolejnym urządzeniem z tego segmentu jest laptop Asus X302LA wyposażony w 13,3 – calowy ekran z matową matrycą, procesor Intel Core i7-5500U, 4 GB pamięci RAM typu DDR3 oraz dysk HDD o pojemności 1 TB. Waga laptopa zamyka się w 1,6 kg.

Parametry laptopów 13 – calowych

W tym rozdziale podpowiemy, na jakich aspektach należy skupić uwagę podczas wybierania laptopa 13 – calowego.

Obudowa

Na ogół w segmencie tańszych, multimedialnych urządzeń mobilnych materiałem, który wiedzie prym, jest tworzywo sztuczne. Podobnie jest w przypadku dwóch opisywanych modeli. Spasowanie poszczególnych elementów obudowy w obu przypadkach stoi na przyzwoitym poziomie i dopiero podczas silnego nacisku punktowego na obudowę można usłyszeć trzaski. Często w tym segmencie obudowa zrobiona jest w taki sposób, aby imitowała wytrzymalsze materiały, na przykład aluminium. Pulpit roboczy 510s jest tego przykładem.

Niezbędne porty

Wśród urządzeń multimedialnych możemy spotkać się z dużą ilością portów, pozwalającą na rozbudowanie stanowiska pracy według własnych potrzeb. Dwa porty USB w standardzie 3.0 oraz jeden 2.0, złącze LAN i HDMI, czytnik kart pamięci oraz gniazdo audio to obecnie standard. Podobnie jest w prezentowanych modelach. W przeciwieństwie do 510s Asus X302LA wyposażony jest w dwa porty USB w standardzie 2.0 oraz posiada dodatkowe złącze VGA.

Ekran

Lenovo IdeaPad 510s wyposażony jest w ekran o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 1920 × 1080  pikseli. Zastosowano tutaj matową matrycę typu IPS. Zastosowanie antyrefleksyjnej powłoki sprawia, że praca w trudnych warunkach oświetleniowych jest bardziej komfortowa, niż w przypadku powłoki typu glare. Matryca zastosowana w urządzeniu charakteryzuje się dość wysoką średnią luminancją i głęboką czernią. Niestety odwzorowanie palety kolorów zarówno sRGB, jak i Adobe RGB stoi na niskim poziomie.

Podsumowanie

Urządzenia 13 – calowe z segmentu tańszych laptopów multimedialnych polecane są osobom poszukującym uniwersalnych i mobilnych sprzętów w dobrej cenie. Laptopy tego typu odznaczają się wysoką mobilnością oraz wysoką kulturą pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here