Marzysz o nowym aucie? Nie masz wystarczającej ilości gotówki, aby dokonać zakupu „od ręki’? Nie martw się. Dzięki naszym wskazówkom poznasz bezpieczne i korzystne (także dla kieszeni) sposoby sfinansowania samochodu.
Wyobraź sobie, że właśnie znalazłeś auto, o jakim od dawna marzyłeś. Jest perfekcyjne – przestronne, ekonomiczne i niezawodne. Idealne dla dużej rodziny.
W tym momencie wielu kierowców staje przed dylematem. W jaki sposób sfinansować zakup pojazdu? Czy warto „wyłożyć” gotówkę na zakup auta? A może lepszym rozwiązaniem okaże się kredyt lub leasing?
Zakup auta za gotówkę
Zakup samochodu za gotówkę jest opcją najprostszą i najtańszą. Nie ulega jednak wątpliwościom, że nie wszyscy Polacy będą mogli pozwolić sobie na wydanie lekką ręką kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku przedsiębiorców (zwłaszcza najmniejszych) tak duży wydatek może zaburzyć płynność finansową firmy i poważnie zachwiać ich pozycją na rynku. A to może być pierwszym krokiem do finansowej katastrofy. Czy warto ponosić aż tak duże ryzyko?
Alternatywą dla zakupu gotówkowego może być kredyt lub leasing.
Bezpieczne finansowanie samochodu – leasing
Zalety leasingu docenią szczególnie osoby, prowadzące działalność gospodarczą. To właśnie przedsiębiorcy osiągną największe korzyści z podpisania umowy leasingowej. O jakich korzyściach mowa?
Przedsiębiorca, który wybierze leasing operacyjny będzie mógł odliczyć od dochodu kapitałową oraz odsetkową część raty leasingowej, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania. W koszty „wrzuci” także wszelkie wydatki, związane z bieżącą eksploatacją pojazdu. Jeśli przedsiębiorca jest płatnikiem VAT-u, będzie mógł również odliczyć podatek od kwoty miesięcznej raty.
Podpisanie umowy leasingowej eliminuje konieczność angażowania wysokich środków własnych. W zależności od leasingodawcy oraz rodzaju umowy leasingowej, pierwsza wpłata może wynosić nawet 0% wartości samochodu. Procedura uzyskania leasingu jest zdecydowanie prostsza i krótsza niż ubieganie się o kredyt bankowy. Krótki staż prowadzenia działalności nie jest przeszkodą w podpisaniu umowy leasingowej.
Alternatywa dla leasingu – kredyt na zakup auta
Kredyt bankowy to wciąż najpopularniejsza forma finansowania samochodu. Kredytem można sfinansować nawet 100 proc. wartości auta, co dla wielu osób będzie istotnym walorem.
Po kredyt na zakup auta sięgają przede wszystkim osoby prywatne, które nie są w stanie w pełni wykorzystać potencjału, jaki niesie za sobą podpisanie umowy leasingowej.
Kredyt będzie także dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą, aby samochód stał się ich własnością. W przypadku leasingu użytkowane auto należy formalnie do leasingodawcy.
Zaciągając kredyt pamiętaj, że bank będzie wymagał zabezpieczenia jego spłaty. Do najpopularniejszych rodzajów zabezpieczeń należą: cesja z polisy AC, depozyt karty pojazdu, przewłaszczenie oraz zastaw rejestrowy.
Kierowcy, którzy szukają pewnego, bezpiecznego i niedrogiego finansowania wymarzonych 4 kółek, mogą skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty, przygotowanej przez Toyota Leasing.
Specjalnie dla osób, prowadzących działalność gospodarczą bank przygotował leasing SMARTPLAN.