Każdy bank posiada nieco inne warunki kredytu hipotecznego. Mogą one różnić się od siebie także ze względu na zdolność kredytową, okres kredytowania i wiele innych czynników. Z artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę i jakie są najważniejsze elementy kiedy ubiegasz się o kredyt hipoteczny.
Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/warunki-kredytu-hipotecznego/
Podstawowe warunki kredytu hipotecznego
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat dlatego warto bardzo dobrze przeanalizować sytuację i wszelkie warunki, a także poszczególne oferty banków. Jedną z podstawowych rzeczy o jakich powinniśmy pomyśleć jest obco brzmiące RRSO.
RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania zaciągniętego zobowiązania. Oznacza to, że im mniejszy procent tym mniej w ciągu roku będziemy musieli dopłacić bankowi za pożyczone pieniądze. Warto sprawdzić wiele ofert bankowych ponieważ wysokość RRSO może wpłynąć na to, że zapłacimy nawet kilkadziesiąt tysięcy mniej lub więcej w przeciągu całego okresu kredytowego.
Kolejnym elementem o jakim nie można zapomnieć to to ile wynosi wkład własny. To właśnie od tego będzie zależało czy będziemy mogli pozwolić sobie na zakup nieruchomości już w tym roku czy dopiero w przyszłości.
Inne elementy na jakie warto zwrócić uwagę to: wysokość prowizji bankowych, okres zobowiązania kredytowego, możliwość nadpłat kredytu lub spłacenia całej kwoty przed zakończeniem zobowiązania, ubezpieczenie.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to określenie czy jesteśmy w stanie spłacać raty zobowiązania finansowego. Bank wylicza ją na podstawie kilku danych:
- pełnej kwoty kredytu,
- wkładu własnego,
- okresu kredytowania,
- dochodów jakie uzyskuje gospodarstwo domowe,
- wysokości innych zaciągniętych i niespłaconych zobowiązań finansowych.
Dane takie otrzymuje z BIK, ale również część dokumentów należy dostarczyć samodzielnie.
Ile wynosi wkład własny?
Podstawowy warunek kredytu hipotecznego to wkład własny. Jest to kwota jaką należy indywidualnie uzbierać i włożyć w zakup nieruchomości. Wysokość uzależniona jest od kosztów jakie należy ponieść w inwestycję. Najczęściej jest to od 10 do 35% wartości nieruchomości. Choć zazwyczaj możemy wskazać, że banki stawiają na 20% wkładu własnego.
Zobacz też: http://www.mftp.pl/kredyt-na-mieszkanie-jak-go-uzyskac/