Jakie wybrać oprogramowanie sklepu internetowego?

Pod koniec 2017 roku w Polsce działało ponad 29 tysięcy sklepów internetowych. Ich liczba stale rośnie m.in. ze względu na coraz większe zainteresowanie Polaków kupowaniem w sieci. W 2018 roku już co drugi badany internauta przyznaje, że robi zakupy przez internet. Inna kwestia to niskie koszty wejścia na rynek, chociaż to jest akurat uzależnione m.in. od tego, na jaki skrypt sklepu internetowego się zdecydujemy.

Wybór oprogramowania sklepu, a raczej – wybór kosztów

Oprogramowanie naszego sklepu internetowego może być różnego typu, także zasady korzystania z niego mogą się różnić. Możemy wybrać następujące modele działania:

  • Sklep dedykowany – czyli zlecamy stworzenie dla nas dedykowanego sklepu od zera. Jest to kosztowne rozwiązanie.
  • Open Source – korzystamy z platformy sklepu internetowego, która jest dostępna za darmo. Musimy pobrać oprogramowanie, a następnie zainstalować je na swoim serwerze.
  • SaaS – system jest zainstalowany na serwerach firmy, która umożliwia nam w ramach abonamentu korzystanie z usługi na ustalonych zasadach.

Rozwiązania Open Source

W przypadku rozwiązań Open Source musimy zakupić dostęp do usługi serwerowej – serwera VPS czy serwera dedykowanego, gdzie następnie oprogramowanie musi zostać zainstalowane. Najbardziej popularne rozwiązania tego typu to:

  • Magento – jeden z najbardziej popularnych skryptów e-sklepów. Jest on sugerowany przede wszystkim do prowadzenia dużych sklepów. Największym plusem są w zasadzie nieograniczone możliwości rozbudowy. Możemy w tym przypadku korzystać z wielu darmowych i płatnych dodatków. Największą wadą tego systemu są wymagania w stosunku do serwera – nie każdy serwer wirtualny poradzi sobie z Magento.
  • PrestaShop – ten skrypt jest odpowiednim rozwiązaniem pod małe i średnie sklepy. Dużym plusem rozwiązania jest intuicyjny panel zarządzania sklepem. Nie ma problemów ze wsparciem technicznym – również po polsku. Za minus skryptu na pewno należy uznać liczbę poprawek związanych z lukami bezpieczeństwa. Ich wdrożenie wymaga wiedzy programistycznej.
  • OpenCart – kolejne rozwiązanie sugerowane dla małych i średnich sklepów. Wprawdzie skrypt ten nie jest aż tak rozbudowany jak powyższe, ale za to jest wydajny. Darmowa wersja nie zapewni tylu możliwości, co w przypadku Magento czy PrestaShop. W tym przypadku również możemy korzystać ze wsparcia w języku polskim. Do wad należy na pewno zaliczyć to, że np. po aktualizacji skryptu sklepu oprogramowanie, które kupiliśmy dla wersji starszej, może przestać działać.

Sklepy w modelu SaaS

Model SaaS polega na korzystaniu ze sklepu, który znajduje się na serwerze danej firmy. Otrzymujemy dostęp do zainstalowanego sklepu i określonego pakietu możliwości. Poniżej przykłady rozwiązań w modelu SaaS:

  •         Sklep Smart/PRO – to gotowy sklep internetowy, z którego możemy korzystać w ramach AZ.pl, firmy znanej m.in. z szybkiej wyszukiwarki domen. Na pewno dużym plusem usługi jest niski koszt – za pierwszy rok korzystania zapłacimy jedynie 89 zł. W sklepie możemy umieścić do 2 tysięcy produktów i 200 kategorii. Za 40 zł więcej dostępny jest pakiet ze znacznie większymi możliwościami.
  •         Shoper – zapewnia m.in. możliwość integracji z popularnymi w Polsce platformami aukcyjnymi. Do wyboru są trzy pakiety. Różnice pomiędzy nimi tkwią w liczbie produktów, jakie można umieścić w sklepie, poza tym różnić się mogą także transfer do dyspozycji oraz dodatkowe moduły.
  •         RedCart – plusem tego sklepu jest przede wszystkim bardzo prosty panel zarządzania. Sklep zapewnia integrację z systemami płatności, platformami aukcyjnymi czy z porównywarkami cen. Oprogramowanie polecane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

Jak założyć własny sklep?

W przypadku każdego sklepu sprawdzi się inne rozwiązanie. Na pewno model SaaS jest optymalnym rozwiązaniem na początek, tym bardziej w przypadku mniej zaawansowanych użytkowników. Rozwiązania Open Source wymagają już pewnej wiedzy lub ponoszenia kosztów wdrażania kolejnych aktualizacji przez programistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here