karta debetowa
Fot. Pexels.com

Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich z najlepiej rozwiniętą bankowością elektroniczną. Jedynie niewielki odsetek rodaków nie posiada konta internetowego, karty debetowej, kredytowej lub nie dokonuje transakcji przez BLIK. Jednak przy tak szerokiej ofercie nie każdy zdaje sobie sprawę czym są te produkty bankowe i jak działają.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/czym-jest-karta-debetowa/

Karta debetowa czyli stały dostęp do konta bankowego

To właśnie w ten sposób najłatwiej określić ten rodzaj karty. Wydawana jest do prowadzonego rachunku bankowego. W większości placówek bankowych wydanie oraz korzystanie z niej jest darmowe lub oscyluje w granicy kilku złotych.

Za pomocą karty debetowej można sprawdzić ilość posiadanych na koncie środków, a także wypłacić gotówkę. Niektóre banki i bankomaty pozwalają również na wpłacanie gotówki przez bankomat lub wykonanie prostej transakcji. Ponadto ten rodzaj karty jest środkiem płatniczym, którym możemy posługiwać się w sklepie, na poczcie, w restauracji.

Jak wyrobić kartę debetową?

Najczęściej wydawana jest automatycznie do nowo otworzonego rachunku bankowego. Jeśli przy zakładaniu konta nie chcieliśmy uzyskać karty wystarczy skontaktować się z placówką osobiście, zadzwonić na infolinię bądź zalogować się do bankowości elektronicznej. Złożenie wniosku zajmuje kilka do kilkunastu minut.

Różnice i podobieństwa karty kredytowej i debetowej

Błędem, z którym często mierzą się bankowcy jest stosowanie zamiennie określenia karta kredytowa i debetowa. Kluczowa różnica jaka występuje między tymi dwoma produktami to własność środków. W przypadku karty debetowej obsługuje ona aktualny rachunek, na którym znajdują się wyłącznie wpłacone pieniądze. Nie ma możliwości na wydanie większej kwoty, niż ta, która została wpłacona czy przelana.

Karta kredytowa jak sama nazwa wskazuje to jeden z rodzajów pożyczki od banku. Uzyskanie takiej karty wiąże się z weryfikacją podobną do tej kiedy ubiegamy się o kredyt na samochód czy dom. Po uzyskaniu takiego środka płatniczego wydajemy pożyczone od banku pieniądze, które należy zwrócić w określonym w umowie terminie.

Zobacz też: http://www.mftp.pl/nauka-jezykow-jak-to-robic/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here