Kasa fiskalna - potrzebna czy nie?

Kiedy otwieramy sklep w internecie to jedną z formalności, o której musimy zasięgnąć informacji jest to czy będzie nam potrzebna kasa fiskalna.

Nie każdy musi mieć kasę
Niektóre rodzaje sprzedaży są przecież objęte obowiązkiem ewidencjonowania ich na kasie rejestrującej i to bez względu na to czy dana osoba jest płatnikiem VAT czy nie. Obowiązujące przepisy jasno określają kto jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej. Zwykle są to sprzedawcy zapisanych i niezapisanych nośników danych (na przykład płyty z muzyką), części i akcesoriów do pojazdów silnikowych poza motocyklami, biżuterii, sprzętu radiowego, telewizyjnego i podobnych, sprzętu fotograficznego, wyrobów tytoniowych, alkoholu czy perfum i wód toaletowych. Oczywiście dotyczy to tych sprzedawców, którzy obsługują osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Dokładny spis osób, które muszą posiadać kasę fiskalną znajdziemy w stosownym rozporządzeniu ministra finansów.

Czasami wystarczy też faktura

Kiedy prowadzimy sprzedaż w sieci, ale nie mamy kasy fiskalnej możemy wystawić fakturę lub wygenerować dowód sprzedaży. Jeżeli jesteśmy jednak w jej posiadaniu to mamy obowiązek wystawiać paragony, a także sporządzać specjalne raporty dobowe czy miesięczne. W przypadku wyraźnej prośby klienta można również dodatkowo wystawić jeszcze fakturę. Kiedy wysyłamy cokolwiek na terenie Unii Europejskiej wystawienie faktury jest koniecznością, należy też oznaczyć walutę, w której sprzedaż się odbywała.

Korzyści płynące z kasy

Kasa fiskalna ma wiele zalet, dzięki niej właściciel e-sklepu ma pełną kontrolę nad swoimi finansami i łatwiej też pewne sprawy zaplanować. Nie jest to wcale droga inwestycja, a część poniesionych kosztów zostanie nam zwrócona. Jej obsługa natomiast to kwestia wprawy i z pewnością szybko poznamy jej tajniki. Każdego dnia obsługują je setki osób, więc my też sobie poradzimy.

Kasa z pewnością jest dużym ułatwieniem i chociaż jeszcze kilka lat temu handlowcy bardzo się jej obawiali to dzisiaj jest już ona na porządku dziennym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here