Kasy Fiskalne Online - czy jest się czego bać?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. większość branży stanie przed koniecznością wymiany tradycyjnej kasy fiskalnej na kasę fiskalną online (dostępną np. tutaj https://multicom.com.pl/kasy-fiskalne-online/).

Czym są Kasy Fiskalne Online?

Kasy fiskalne online różnią się od tradycyjnych przede wszystkim tym, że są bezpośrednio połączone za pomocą sieci teleinformatycznej z Centralnym Repozytorium Kas dzięki czemu przepływ informacji jest natychmiastowy. Ma to na celu analizę danych i sprawniejsze wykrywanie wszelkiego rodzaju nadużyć podatkowych a co tym idzie przeciwdziałanie im. Kolejnym ważnym celem wprowadzenia tego typu kas jest walka z luką w podatku VAT jak również zwiększenie akceptacji transakcji bezgotówkowej.  Dodatkowo kasy fiskalne online emitować będą e-paragony, które obok tradycyjnych wydruków zapisywane będą wyłącznie w formie cyfrowej.

Dla kogo?

Początkowo obowiązek posiadania kasy fiskalnej online miał dotyczyć wszystkich przedsiębiorców i miały one zostać wprowadzone w  styczniu 2018r. Ostatecznie obowiązek wymiany tradycyjnych kas został rozłożony w czasie. W pierwszej kolejności powinność posiadania kasy fiskalnej online mają branże, które w przypadku kontroli wykazywały wiele nieprawidłowości. Konieczność posiadania kas fiskalnych online będzie dotyczyć:

  • od 1 stycznia 2019- świadczących usługi mechaniczne oraz wulkanizacyjne jak również dokonujących sprzedaży różnego rodzaju paliw.
  • od 1 lipca 2019 – podatników,którzy świadczą usługi wiążące się z wyżywieniem ale tylko przez stacjonarne punkty gastronomiczne, również sezonowo. Dotyczyć to będzie także przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.
  • Od 1 stycznia 2020- konieczność posiadania kasy fiskalnej online będzie dotyczyć usług fryzjerskich, kosmetycznych, kosmetologicznych oraz budowlanych. Świadczenie usług w zakresie opieki medycznej oraz prawniczej jak również działalności związanej z  poprawą kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Konieczność wymiany kasy wiązać się będzie z wydatkiem, który dla posiadaczy już tradycyjnych kas może wydać się dość spory. Tu z pomocą przychodzi Ministerstwo Finansów, które donosi, że zakup kasy fiskalnej online będzie poniekąd refundowany. Ulga będzie wynosiła tak jak obecnie 90% wartości urządzenia i będzie to kwota nie większa niż 700zł.

Kary za brak kasy fiskalnej online

Kiedy przedsiębiorcy prowadzący działalności wyżej wymienione nie wymienią w terminie kas tradycyjnych na kasy fiskalne online mogą liczyć się z nałożonymi karami. Po pierwsze mogą stracić prawo do przysługującej im ulgi. Obejmie ich również dodatkowe zobowiązanie podatkowe, które obejmuje 30% wartości podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here