Klasa Sejfu na Broń – Informacje w pigułce

0
5103

Broń jest niebezpiecznym narzędziem. Mimo że może dać nam poczucie bezpieczeństwa i uratować życie, jej nieodpowiednie i nieodpowiedzialne stosowanie jest zabójcze. Wybór odpowiedniego sejfu to podstawa.

Prawny aspekt posiadania broni

W roku 2014, a dokładniej 26 sierpnia MSW wprowadziło komplikację dla wszystkich, którzy korzystają z broni, niezależnie od tego, czy wymaga ona specjalnego pozwolenia, czy też nie. Zgodnie z rozporządzeniem wszystkie osoby w posiadaniu broni mają obowiązek przechowywania jej w sejfach o minimalnej klasyfikacji S-1 w normie PN-EN 14450 lub wyższej. Każdy użytkownik broni miał na to 5 lat. Okres nabycia sejfu mija więc już w sierpniu tego roku. To ostatni dzwonek dla wszystkich, którzy nie dopełnili jeszcze formalności.

S-1, a starsze wersje

Zdarza się, że już wcześniej nabyliśmy sejf na broń i to w większej normie PN-EN 1143-1. Samo rozporządzenie zawiera luki, które niosą ze sobą wątpliwości. Odpowiemy więc na najważniejsze pytanie, czy musimy kupować nowy sejf? Odpowiedź brzmi – nie. Pamiętajmy jednak, że musi on zawierać odpowiednie certyfikaty, które w razie kontroli będą potwierdzały jakość sejfu. Jeżeli nie mamy w posiadaniu certyfikatu, to odpowiednia jednostka certyfikująca sejfy, może nam go nadać. Klasyfikacja S-1 jest jedną z najniższych, więc jeśli już posiadamy sejf, to prawdopodobnie spełni on normy prawne.

Jaki sejf na broń kupić?

Czy w ramach rozporządzenia zdecydować się na sejf S-1, czy wyższej klasy „S2” i „0”. Sejfy S-1 zostały narzucone prawnie prawie 5 lat temu. Nigdy nie będziemy mieli gwarancji, że nie zostaną one za jakiś czas zwiększone i nie będziemy musieli dokonać kolejnego zakupu. Wyboru nie powinniśmy również dokonywać w kwestii prawa, ale również naszego własnego bezpieczeństwa. W wyższej normie sejfu oprócz broni możemy przechowywać wiele innych rzeczy i jeszcze bardziej utrudnić ich kradzież włamywaczom. Certyfikowane sejfy na broń w różnych normach znajdziemy na https://www.hartmann-tresore.pl/sejfy/sejf-na-bron/ , gdzie dobierzemy klasę i wielkość, która nam odpowiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here