Monitory oled

0
3208

OLED to skrót od organicznej diody elektroluminescencyjnej, która jest wykorzystywana jako powierzchniowe źródło światła. Należą one do rodziny diod elektroluminescencyjnych, czyli LED z tą różnicą, że są wytwarzane ze związków organicznych. Technologia ta jest coraz częściej wykorzystywana w monitorach, ze względu na swoje parametry.

Jak jest zbudowana jest dioda OLED

Jest ona złożona z warstwy emisyjnej, przewodzącej, podłoża, anody i katody. Każda warstwa złożona jest z cząstek organicznych polimerów przewodzących, które są półprzewodnikami. Grubość warstwy nie przekracza 500nm.

Proces technologiczny jej tworzenia zaczyna się od naniesienia anody na podłoże, na której zostaje wytworzona warstwa transportowa dla dziur. Następnie nanoszona jest warstwa przewodząca n-type, a na niej wytwarzana jest warstwa p-type. Na koniec tworzona jest warstwa transportowa dla elektronów i umieszczana katoda.

Czym wyróżniają się monitory OLED

Odznacza się dużo szybszą reakcją niż w przypadku LCD. Posiadają znacznie większy kontrast i jasność na tle pozostałych wyświetlaczy, poprzez podświetlanie każdego, pojedynczego piksela. Idealnie odwzorowują nasycenie barw i mają większą skalę kolorów niż LCD. Nie jest konieczne podświetlenie, dlatego też nawet przy bardzo wysokim kontraście, czerń będzie wciąż idealnie głęboka, co wiąże się ze zmniejszeniem pobieranej energii, przy ciemnych obrazach.

Warto podkreślić, że dzięki swojej znikomej masie i grubości, podłoże może być elastyczne, a wyświetlacz można zwinąć w rulon.
Ponadto kąt patrzenia wynosi ponad 180 stopni, a przy naniesieniu diod na przezroczyste podłoże, możliwa jest widoczność obrazu z obu stron.

Jakie są wady monitora OLED

Bezsprzecznie jest to rewelacyjna technologia, stawiająca wyświetlacze na zupełnie nowym poziomie. Zapewnia jakość obrazu, o jakiej kilka lat temu nie śnił żaden człowiek. Jednakże, posiada kilka wad, o których warto wspomnieć.

Po pierwsze jest to krótka żywotność organicznych materiałów. Po drugie jest nieodporna na czynniki środowiskowe, co znaczy, że najdrobniejsze uszkodzenie matrycy, przez które dostanie się woda lub wilgoć, może spowodować zniszczenie materiału organicznego. Poza tym podczas wyświetlania bardzo jasnych, bądź białych obrazów, zużycie energii jest dużo większe, niż w przypadku LCD.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here