Najszybszy Internet w Wielkopolsce

Jednym z dobrych wyznaczników dzisiejszego rozwoju technologicznego regionu jest dostępny na danym obszarze Internet. Województwo Wielkopolskie nie ma się czego wstydzić pod tym względem: oferty dostawców są naprawdę atrakcyjne.

Skąd się bierze superszybki Internet? Poznań i nie tylko

Województwo Wielkopolskie wydaje się nawet królować na mapie Polski, jeśli chodzi o dostępną prędkość łącz internetowych. Skąd jednak biorą się tak zawrotne osiągi? To sprawa światłowodów – stosunkowo nowej technologii, która używana może być do przesyłu danych. W przeciwieństwie do starszych kabli miedzianych, które przesyłały dane jak prąd elektryczny, światłowody – zgodnie z ich nazwą – przesyłają wiązki światła, w których zakodowane są informacje. Tak transportowane światło osiąga dużo większe prędkości niż miało to miejsce w przypadku dawnych kabli miedzianych.

To jeszcze nie wszystko. Kable światłowodowe oznaczają także sieć bardziej stabilną. Są odporne na warunki atmosferyczne, nie zrywają się podczas ulew czy burz. Ponieważ biegną pod ziemią, nie są też narażone na mechaniczne przerwania. Ich wytrzymałość jest bardzo duża, a niezawodność – gwarantowana.

Symetryczny Internet

Kolejną ważną kwestią jest symetryczny Internet. Poznań jest w zasięgu infrastruktury światłowodowej, ale jeśli chcemy znaleźć najszybszy Internet w Wielkopolsce, musimy zwrócić uwagę również na symetrię łącza. O co w niej chodzi? Zwykle dostawcy kuszą nas ofertami, w których przedstawiają ceny oraz wysokie prędkości. Jeśli jednak przyjrzymy się szczegółom oferty, okazuje się, że podana prędkość, to prędkość pobierania danych, tzw. download. Jego odwrotnością jest upload, czyli prędkość wysyłania danych. Bardzo często okazuje się, że upload ma prędkość rzędu 10% downloadu, co oznacza, że jeśli jakiś plik ściągamy w minutę, to ten sam plik wyślemy w… 10 minut. To duża różnica, a łącze o takich ustawieniach nazywamy łączem asymetrycznym. Alternatywą dla niego jest symetryczny Internet. Poznań daje możliwość nabycia takiej usługi, a przyda się ona przede wszystkim w firmach, gdzie przesyłanie dużych plików – często z kilku stanowisk – bywa kluczowe dla sprawnego działania przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here