Najtańszy kredyt hipoteczny — gdzie

Kredyt hipoteczny ostatnimi czasy jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Niemalże każdy z nas doświadcza w życiu momentu, w którym pragnie posiadać własne mieszkanie. Jednak mało kto jest w stanie odłożyć tyle gotówki, aby oszczędności starczyły na zakup wymarzonego m4. W tym celu decydujemy się wziąć kredyt na mieszkanie w jednym z banków. Pozostaje jednak pytanie, jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny wśród setek ofert na rynku?

Kredyt hipoteczny — czym właściwie jest?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt hipoteczny jest produktem oferowanym osobom, które chcą wziąć pożyczkę na zakup nieruchomości. Posiada on zarówno wiele podobieństw, jak i różnic, które oddzielają jego specyfikę od innego typu kredytów. Przykładowo kredyt gotówkowy możemy wziąć na dowolny cel, jednak zazwyczaj dopuszczalna kwota jest niewystarczająca na pokrycie tak wielkich wydatków, jakie wiążą się z kupnem mieszkania oraz wykończeniem wnętrz i wyposażeniem pokoi. Biorąc kredyt hipoteczny mamy do wyboru znacznie większe możliwości finansowe, a także dłuższy okres spłaty, co jest niezwykle ważne w przypadku osób, które zaciągają duże kwoty. Kredyt hipoteczny nie jest jednak dostępny dla każdego, więc aby móc wnioskować o jego udzielenie, musimy spełnić szereg warunków.

Kto może wziąć kredyt hipoteczny?

Tak jak w przypadku innego typu kredytów czy pożyczek bankowych, tak i w sytuacji, gdy chcemy wziąć kredyt na mieszkanie, musimy być osobami pełnoletnimi. Jest to podstawowy warunek, który otwiera przed nami drogę do pozyskania zobowiązania z instytucji bankowych. Niezbędne jest także posiadanie obywatelstwa polskiego, mieszkanie na terenie kraju, konto w polskim banku oraz wymagana zdolność finansowa. Istotny jest fakt, iż nasza zdolność musi być większa aniżeli wtedy, gdy staramy się o kredyty lub pożyczki gotówkowe.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jeśli chcemy sprawdzić, jaka jest nasza zdolność finansowa, nie musimy spędzać wielu godzin na skomplikowanych wyliczeniach. W obecnych czasach, gdy technologia stale się rozwija, możemy skorzystać z narzędzi, które ułatwią nam tego typu działania. Jednym z nich jest kalkulator zdolności kredytowej, dzięki któremu w niemalże kilka sekund możemy sprawdzić, w jakiej wysokości gotówkę możemy pożyczyć od banku. Aby skorzystać z dogodności, jakie daje nam to narzędzie, wystarczy wprowadzić kilka podstawowych informacji, takich jak wysokość dochodów, liczba osób w gospodarstwie domowym, czy suma zaciągniętych zobowiązań, które nadal spłacamy. Kalkulator nie tylko wskaże nam realną wartość, którą będziemy mogli pożyczyć, ale również przedstawi listę najkorzystniejszych ofert bankowych, z których możemy skorzystać.

Kredyt hipoteczny a historia kredytowa

Decydując się na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie musimy pamiętać o istotnej kwestii, jaką jest nasza historia kredytowa. Banki bardzo dokładnie sprawdzają raporty w BIK i KRD, co ma na celu weryfikację wiarygodności klientów. Ważną rolę odgrywa tu spłacanie rat w terminie, więc jeśli nasze zobowiązania są regularnie opłacane przez nas bez opóźnień, możemy być spokojni o pozytywną historię kredytową. Znacznie gorszą sytuację mają osoby, które często spóźniają się w spłacaniu rat. W takim wypadku banki z reguły odrzucają wnioski o kredyt, zwłaszcza jeśli niespłaconych zobowiązań jest kilka.

Kredyt na mieszkanie — wkład własny

Istotnym czynnikiem, który wpływa na to, czy otrzymamy kredyt hipoteczny, jest wkład własny. Jeszcze do niedawna banki oferowały usługi, w których nie wymagano wkładu, co bez wątpienia było dużym ułatwieniem dla osób młodych, które nie zdążyły odłożyć wystarczających środków. Obecnie nowe prawo reguluje tę kwestię i niezbędne jest posiadanie minimum 10% wartości kredytu w ramach wkładu własnego. Często zdarza się jednak, że banki nie schodzą poniżej 20%, ale jednocześnie możemy spotkać się z ustępstwami np. w przypadku wykupienia dodatkowych pakietów ubezpieczeń.

Oznacza to, że chcąc pożyczyć przykładowo 400 tys. zł. musimy zgromadzić min. 40 tys. zł. wkładu własnego. Warto wiedzieć, że możemy przeznaczyć na niego również zaliczkę, którą wpłaciliśmy firmie deweloperskiej podczas rezerwacji mieszkania. Wkład własny może obejmować nie tylko gotówkę, ale także mieszkanie (nawet jego część jeśli jesteśmy współwłaścicielem), czy też działkę budowlaną i rekreacyjną.

Uwaga!

Na wkład własny nie możemy przeznaczyć środków pochodzących z innych zobowiązań bankowych. Niedozwolone jest więc zaciągnięcie kredytu lub pożyczki gotówkowej na ten cel. Biorąc kredyt hipoteczny deklarujemy, że środki zostały zgromadzona przez nas samodzielnie.

Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o wzięciu kredytu na mieszkanie i spełniamy szereg warunków, które wymagają instytucje bankowe, warto zastanowić się nad równie ważną kwestią. Gdzie znaleźć najtańszy kredy hipoteczny?

Z pomocą przychodzi nam ranking kredytów hipotecznych 2019 roku, w którym znajdziemy najkorzystniejsze oferty. Dzięki tego typu zestawieniu nie tylko możemy znaleźć idealne rozwiązanie dopasowane do naszej kieszeni, ale także unikniemy długotrwałych wizyt w banku w celu poznania szczegółowych usług. Dodatkowo w rankingu otrzymamy informacje o wszelkich kosztach, takich jak miesięczna rata, RRSO, dodatkowe prowizje itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here