Obecnie na rynku można zaobserwować rosnącą konkurencyjność w różnych obszarach aktywności handlowej, produkcyjnej czy usługowej. Wymusza to na firmach poszukiwanie różnych sposobów zwiększenia swojej atrakcyjności, co udaje im się osiągać m. in. poprzez zmniejszenie kosztów produkcji. W efekcie prowadzi to do możliwości zaproponowania odbiorcom niższych cen za towary, dzięki czemu automatycznie budowana jest przewaga konkurencyjna i zwiększa się udział danego przedsiębiorstwa w rynku. W tym i innych procesach optymalizacji różnych działań około produkcyjnych, olbrzymią rolę mają systemy zarządzania, bez których funkcjonowanie nowoczesnego przedsiębiorstwa jest praktycznie niemożliwe.
Dobrym przykładem takiego systemu jest ERP, koordynujący wiele działań operacyjnych w obszarze jednej firmy. Jednym z modułów tego systemu jest też element odpowiedzialny za zarządzanie procesami produkcyjnymi. Zarządzanie produkcją ma na celu nie tylko doprowadzenie do zmniejszenia wspomnianych kosztów wytwarzania, ale także uzyskania przewagi w obszarze zwiększenia wydajności czy przyspieszenia cyklu produkcyjnego. Często zdarza się, że komunikacja pomiędzy działem produkcji a płaszczyzną handlowo-biznesową, nie zawsze jest wystarczająca w ramach systemu ERP. Szczególnie dotyczy to sytuacji, w których dochodzi do pewnych zaburzeń w cyklu produkcyjnym. Może to być np. zużycie innej ilości jakiegoś składnika, niż wynika to z receptury (m. in. w produkcji spożywczej) czy też pobrania z magazynu albo zepsucie partii w toku produkcji. Potrzebny jest więc pomost pomiędzy halą produkcyjną a procesem biznesowym.
Lukę tą może wypełnić system MES (Manufacturing Execution System), którego zadaniem jest wsparcie produkcji, m. in. dzięki wykorzystywaniu mniejszych partii produkcyjnych czy skróceniu czasu całego cyklu. W dynamicznym środowisku produkcyjnym, przepływ informacji o występujących odstępstwach od przyjętych założeń, ma kluczowe znaczenia dla całego biznesu. System MES, z racji funkcjonowania na poziomie operacyjnym, jest także idealnym rozwiązaniem w przypadku wdrażania koncepcji tzw. szczupłej produkcji (Lean Manufacturing). Jest to kolejny nowoczesny system zarządzania produkcją, polegający na zidentyfikowaniu i wyeliminowaniu nieproduktywnych działań oraz poprawie jakościowej, co w konsekwencji przekłada się na skrócenie czasu trwania cyklu produkcyjnego. Kooperacja obu systemów (ERP i MES) daje kompleksowy obraz parametrów produkcji w czasie rzeczywistym, co ma olbrzymie znaczenie w procesie podejmowania skutecznych decyzji optymalizujących, skutkujących zwiększoną efektywnością i wydajnością.