Tomografia komputerowa od lat pozwala na skuteczne obrazowanie narządów i wykrywanie w nich patologii. Dzięki nowym technologiom cały czas podwyższa się jakość tego badania. Czym wyróżniają się nowoczesne tomografy?
Spektralne tomografy komputerowe wprowadziły nową jakość w dziedzinie tomografii. Dzięki nim możliwe jest rozróżnienie poszczególnych rodzajów tkanek, a także rejestracja występujących w nich różnic. Rozpoznanie mniejszych ilości niektórych składników w tkankach np. wapnia lub jodu, umożliwia wczesne wykrywanie m.in. zatorów płuc spowodowanych skrzeplinami. Tego rodzaju obserwacja nie jest możliwa podczas badań standardowymi tomografami. Oprócz tego, nowoczesne aparaty spektralne pozwalają na przeprowadzenie dokładnego badania serca i szczegółowe określenie stanu tętnic, a także jamy wieńcowej.
Trójwymiarowe obrazowanie
Tomografy spektralne pozwalają również na tworzenie trójwymiarowych obrazów głowy, przewodu pokarmowego, żołądka i obu jelit. Wszystkie obrazy są tworzone w jakości HD, co znacząco wpływa na skrócenie czasu diagnozowania pacjenta. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach nagłych wypadków, w których liczy się każda minuta. Lepsza i dokładniejsza diagnostyka pozwala na szybsze zastosowanie środków ratujących zdrowie i życie poszkodowanych osób.
Producent nowoczesnego sprzętu medycznego – w tym również tomografów komputerowych – Philips Healthcare, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku. Sprzęt tego producenta jest wykorzystywany w polskich placówkach medycznych od wielu lat. Firma Philips działa na polskim rynku już od 1922 roku.
Wysoka jakość obrazu, a skutki uboczne
Nowoczesne tomografy komputerowe, zapewniające obrazowanie w jakości HD wpływają bardzo korzystnie na ograniczenie skutków ubocznych w tomografii komputerowej.. Lepsza wyrazistość obrazów sprawia, że zmniejsza się potrzeba wykorzystania środków kontrastowych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie pacjentów – wiele z tych środków bazuje na promieniotwórczym jodzie, który może wywoływać nefropatię pokontrastową prowadzącą do niewydolności nerek. W badaniach nowymi urządzeniami tomograficznymi dawka kontrastu jest zmniejszona nawet o 40% od standardowej. Dodatkową zaletą tomografów spektralnych jest wykorzystanie mniejszej dawki szkodliwego promieniowania oraz skrócenie czasu badania.