Pierwsza praca, niezależnie od branży w jakiej działamy jest z początku doświadczeniem generującym dużo stresu. Pierwsze dni w nowym miejscu pracy są czasem wzajemnego poznawania się z współpracownikami, obowiązkami, biurem oraz panującymi w nim zwyczajami. Musimy jednak mieć świadomość, że okres oswajania się z nowymi realiami możemy skrócić do minimum stosując się do kilku prostych zasad, które ułatwią nam integrację w nowym środowisku i szybkie wdrożenie się wypełnianie firmowych obowiązków.

Przygotowanie się do nowej pracy

Rozpoczynając pracę w nowym miejscu dobrze, wcześniej porozmawiać z rekruterem o obowiązujących w miejscu pracy normach. Z jednej strony chodzi o kwestie czysto techniczne, takie jakich narzędzia, z którymi będziesz miał styczność jako programista i metody współpracy obowiązują w zespole. Nawet gdy, jako osoba świeża zupełnie nie znamy się na wszystkich narzędzi i technikach kooperacji, znając wcześniej ich nazwy będziesz mógł poświęcić czas na przyswojenie sobie informacji na ich temat, dzięki czemu unikniesz kłopotliwego zaskoczenia i ułatwisz sobie pracę na starcie. Ponad to, warto od początku wyrobić w sobie nawyk podnoszenia kwalifikacji. Dokształcanie się w wolnym czasie z zagadnień, z którymi zetknąłeś się w pracy, również pomoże Ci lepiej odnaleźć się na objętym stanowisku. Drugim aspektem jest poznanie zasad jakie panują w firmie, dotyczących obowiązującego w pracy dress codu, elastyczności godzin pracy, czy kwestii przerw, by niepotrzebnie nie sprawić złego pierwszego wrażenia.

Odpowiednie nastawienie

Niezwykle istotną kwestią w rozpoczynaniu nowej pracy jest dobry kontakt z współpracownikami. Zachowaj naturalność i staraj postaraj się znaleźć wspólne zainteresowania z kolegami z pracy. Dobry kontakt ze współpracownikami sprawi, że lepiej wdrożysz się w pracę. W pierwszych dniach pracy, na pewno przyda Ci się również pomoc bardziej doświadczonych kolegów. Warto zadawać pytania, na początku nikt nie będzie wymagać od Ciebie dogłębnej znajomości tematu, a wsparcie merytoryczne kolegów pomoże Ci szybciej i lepiej wykonywać powierzone Ci zadania. Dodatkowo pokazanie rozwiązania gnębiącej Cię kwestii na rzeczywistym przykładzie, prostymi słowami, pomoże Ci lepiej zrozumieć swoją pracę, niż rozwiązanie znalezione w wyszukiwarce internetowej.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca w IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here