Przed rozpoczęciem pracy z podestami ruchomymi najważniejszym krokiem jest zaplanowanie każdej czynności. Charakter zadania i związane z nim zagrożenia określają potrzebę planowania.

Dzięki temu będziemy w stanie najdokładniej oszacować koszty przedsięwzięcia, a dodatkowo zminimalizujemy ryzyko marnowania czasu i przestojów w pracy.

Etapy planowania

Eksperci z dźwignice.pl podkreślają, że podczas planowania dowolnego zadania z podestami ruchomymi trzeba wykonać następujące kroki:

  • określić zadania do wykonania,
  • zidentyfikować zagrożenia związane z każdym z zadań,
  • wybierać właściwy podest ruchomy dla zadania,
  • zidentyfikować środki kontrolne,
  • przygotować się na sytuacje kryzysowe,
  • poinformować wszystkich zaangażowanych o schemacie prac.

Po pierwsze należy dokładnie określić, jakie prace należy wykonać, gdzie i kiedy. Warto więc odwiedzić lokalizację i sprawdzić warunki pracy. Dla prostych zadań planowanie może się zdarzyć w tym samym czasie, co wizyta w terenie, jednak skomplikowane działania wymagają lepszego przygotowania. Tak racjonalne podejście do tematu jest ważne, gdyż będziemy w stanie wybrać odpowiednią porę na serwis podestów ruchomych, dzięki czemu w trakcie prac zmniejszymy ryzyko pojawienia się awarii.

Określenie zagrożenia związane z danym zadaniem

Określmy zagrożenie każdego zadania – może być ono związane z lokalizacją robót, rodzajem podestów ruchomych lub doświadczeniem pracowników i wyposażeniem. Po zidentyfikowaniu ryzyka konieczne jest wprowadzenie środków kontrolnych w celu wyeliminowania, wyizolowania lub zminimalizowania zagrożeń. Plan musi również obejmować sposób ratowania kogokolwiek, a także naprawę podestów ruchomych. Jest to niezwykle istotne w momencie, kiedy pracownicy utkną na wysokościach z powodu awarii lub też gdy nastąpią inne kryzysowe sytuacje. Brak osoby odpowiedzialnej za szybki serwis podestów ruchomych jest częstym błędem, z jakim można się spotkać na placach budowy. Dowiedź się co jeszcze może Cię spotkać na placach budowy tutaj.

Plan i co dalej?

Plan, który został przeanalizowany i zaakceptowany przez pracowników, skopiujmy i przechowujmy w łatwo dostępnym miejscu. Długość i szczegółowość planu zależą od złożoności zadania i związanych z nimi zagrożeń. Proste prace o niskim ryzyku, takie jak rutynowa konserwacja w fabryce, będą wymagać krótkiego planu pracy z podestami ruchomymi, podczas gdy bardziej złożona i wymagająca wysokiego ryzyka praca będzie mogła opierać się na wielostronicowym opracowaniu.

Kluczową częścią udanego planowania jest upewnienie się, że każdy wie, co znalazło się w planie i jakie są jego konkretne obowiązki. Upewnijmy się, że plan może być zrozumiany przez osoby z niskim poziomem znajomości języka polskiego lub dla których język polski jest drugim językiem. Zanim przystąpimy do działania sprawdźmy, czy nic nie zmieniło się w zadaniach czy środowisku pracy. Jeśli wszystko jest w porządku, to dopiero teraz możemy rozpocząć pracę na podestach ruchomych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here