To już stało się faktem. W końcu doczekaliśmy się czasów, kiedy w zasadzie każdy producent samochodów posiada w swoim katalogu pojazd z napędem elektrycznym. Nie jest to jedynie przejściowa moda. Jest to nasza przyszłość, w której będziemy musieli się odnaleźć. Samochody elektryczne to przede wszystkim brak spalin i cicha praca silnika. Jednak z ich użytkowaniem wiąże się konieczność korzystania z dedykowanych do nich stacji ładowania.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie stacji ładowania samochodów elektrycznych do celów publicznych?
W zasadzie we wszystkich większych i mniejszych miastach w naszym kraju tworzy się punkty ładowania samochodów elektrycznych. Ich powstawanie często wynika z dobrej woli samorządu. Jednak warto wiedzieć, że obowiązują także akty prawne, które nakładają obowiązek na gminę w tej kwestii. Ilość obowiązkowych punktów ładowania zależy od ilości mieszkańców danego miasta oraz liczby zarejestrowanych samochodów z napędem elektrycznym.
Podczas zakupu takiej stacji ładowania należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pierwszą jest renoma i doświadczenie konkretnego producenta takich urządzeń. Druga sprawa to sprawdzenie możliwości bezpiecznej pracy urządzenia bez przeciążeń i przepięć w niskich temperaturach. Chodzi o to, aby obudowa sprzętu była zaprojektowana do pracy w skandynawskich warunkach. Poza tym każde gniazdo powinno mieć wyłącznik różnicowoprądowy, a cała ładowarka posiadać zintegrowaną elektronikę komunikacyjną, która sygnalizuje wszelkie awarie oraz aktualny stan pracy (nawet z dalszej odległości). Równie ważne jest zabezpieczenie stanowiska ładowania przed aktami wandalizmu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie stacji ładowania samochodów elektrycznych do celów domowych?
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zakup samochodu elektrycznego. Jedni korzystają ze stacji publicznego ładowania, inni chcą posiadać taką instalację na własność, szczególnie wtedy gdy korzystają z fotowoltaiki.
Stacje ładowania samochodów elektrycznych do celów domowych dostępne są w dwóch wersjach: naściennej i wolnostojącej. Ze względu na mniejsze gabaryty zazwyczaj wybiera się jednak modele dedykowane do zawieszenia na ścianie, które pozwalają na pełne naładowanie pojazdu w warunkach przydomowych.
Kupując własną stację, warto wcześniej zastanowić się w kwestii jej maksymalnej mocy i szybkości ładowania, a także liczby wtyczek. Urządzenia różnią się bowiem pomiędzy sobą amperażem, woltażem, przeznaczeniem i ceną. Dobrze jest także zaznajomić się z wymogami producenta samochodu, który może nakładać na użytkownika dodatkowe wytyczne.
Gdzie kupić wysokiej jakości stacje ładowania samochodów elektrycznych?
Z całą pewnością godnym polecenia sprzedawca jest Hazbi.pl. Ten sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży różnego typu nowoczesnych urządzeń najwyższej jakości. Proponuje przy tym najlepsze ceny i wysoki standard obsługi.
Jeśli chodzi o stacje ładowania samochodów elektrycznych, to w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli takich urządzeń. Pochodzą one głównie od polskiego producenta – firmy Relpol. Katalog produktów obejmuje ładowarki wolnostojące oraz naścienne, różniące się między sobą mocą, rodzajem i ilością gniazd. W sprzedaży dostępne są również przewody do ładowania o długości 6 metrów.