Obowiązek utrzymania czystości w przestrzeni biurowej ciąży na właścicielu firmy, ewentualnie zarządcy nieruchomości, w której biuro zostało zorganizowane.

Trzeba przyznać, że nie jest to zadanie łatwe przede wszystkim w miejscach, w których przebywa duże skupisko ludzi z różnych struktur społecznych czy o innej kulturze. Okazuje się, że o utrzymaniu należytego porządku w miejscu pracy mówią normy wytyczone przez Unię Europejską. Polscy pracodawcy muszą się do takowych stosować.

Założenia UE

Sprzątanie biur ma być na tyle efektywne, by każdy pracownik mógł w czystości wypełniać swoje zawodowe obowiązki. Brak porządku nie może przyczyniać się do zmniejszania jego motywacji oraz zaangażowania. To zresztą dlatego coraz więcej pracodawców korzysta z usług profesjonalnych firm sprzątających, bo te dają gwarancję sprzątania biur przy zachowaniu najwyższych standardów, właśnie takich, jakich oczekuje UE.

Warto przy tym dodać, że w Polsce branża profesjonalnych usług sprzątających stale się rozwija. Dzisiaj bez problemu znaleźć można tego rodzaju firmę w sieci, na przykład wpisując hasło typu „sprzatanie biur warszawa”. Działają również specjalne platformy, które wyszukują rekomendowanych specjalistów, którzy zawodowo zajmują się sprzątaniem i posiadają niezbędne w tym celu uprawnienia. Wszystko po to, by zachować najwyższą jakość realizowanych zadań.

Sprzątanie według unijnych standardów

Na potrzeby utrzymania odpowiedniego porządku w przestrzeni biurowej przygotowano dokument, zgodnie z którym odbywać mają się poszczególne prace porządkowe. Dokument ten przygotowała Europejska Komisja Dialogu Społecznego działająca przy Komisji Europejskiej w Brukseli oraz Europejskiej Federacji Utrzymania Czystości EFCI.

Zgodnie z nim każdego dnia sprzątać należy:

– powierzchnię biurka,

– szafki oraz półki wiszące,

– kosze na śmieci,

– podłogi „na mokro”.

Unia Europejska nakazuje także wykonywanie prac porządkowych, które mają odbywać się minimum raz w tygodniu. Do takich zalicza się:

– mycie wszystkich mebli oraz drzwi,

– czyszczenie listew przypodłogowych,

– czyszczenie oświetlenia,

– czyszczenie foteli oraz krzeseł.

Przy takim nadmiarze prac porządkowych zaleca się ustalenie stałego harmonogramu, zgodnie z którym takowe będą realizowane. Co ważne, prace porządkowe nie mogą być wykonywane przez pracowników, jeśli takie obowiązki nie zostały zapisane w umowie pracy. Najlepiej, jeśli sprzątanie odbywa się w godzinach, w których pracownicy biurowi nie wykonują swoich zawodowych obowiązków. Profesjonalne firmy sprzątające realizują swoje usługi we wczesnych godzinach porannych lub wieczorem. Wszystko po to, by nie przeszkadzać zatrudnionym na etat. Ciekawostką jest przy tym fakt, że Unia Europejska wyznaczyła także standardy dotyczące hałasu, jaki może być obecny podczas wykonywania usług porządkowych. Urządzenia nie mogą wydzielać większego niż 65 dB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here