Szafa do serwerowni typu rack – jaką wybrać, by trafić?

0
1017

Wyposażenie serwerowni nie jest wbrew pozorom zbyt prostym zadaniem. W jej aranżacji kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim przechowywanym w niej sprzętom oraz umożliwienie swobodnego dostępu do nich. W serwerowniach mogą znajdować się dziesiątki lub setki komputerów, dysków, jednostek oraz innych mniejszych lub większych urządzeń. By były maksymalnie zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami, warto sięgnąć po dedykowane do nich szafki rack. Poniżej przyglądamy się z bliska ich ofercie oraz podpowiadamy na podstawie jakich cech warto kupować specjalistyczne szafki rack. 

Parametry fizyczne szafek rack – gabaryty i rozmiary montażowe 

Zakup szafki rack odbywa się przede wszystkim w oparciu o jej podstawowe parametry fizyczne, wśród których znajduje się rozmiar. Ma on olbrzymi wpływ na dopasowanie danej szafki do sprzętu, który zamierzasz w niej przechowywać. Większość dostępnych szafek rack została wykonana w znormalizowanych rozmiarach, ułatwiających ich wybór. Warto zwrócić uwagę zarówno na rozmiary wyrażone w calach, jak i na rozmiary montażowe wyrażone w jednostkach U. Te ostatnie oznaczają ile dokładnie wolnej przestrzeni znajduje się wewnątrz szafki.

Dostępne szafki rack mogą być wysokie na 1-4 U. Przyjęło się, że ten właśnie parametr jest w największym stopniu ustandaryzowany. Pozostałe parametry fizyczne – szerokość oraz głębokość – są bardziej zróżnicowane. Znajdziesz zarówno szafki o szerokości 600 jak i 800 mm, a także modele głębokie na 450-1200 mm. Warto przy tym podkreślić, że głębokość szafki w dużym stopniu zależy od sposobu jej montażu – szafki stojące są głębsze niż ich wiszące odpowiedniki.

Szafka wisząca czy stojąca? W poszukiwaniu praktycznej szafki rack 

Szafy rack są dostępne w dwóch głównych wersjach: stojącej i wiszącej. Pierwsze z nich są wybierane częściej, zwłaszcza gdy chodzi o wyposażenie serwerowni lub innej placówki, w której przechowuje się setki sztuk sprzętu komputerowego. Szafki wiszące są natomiast wybierane do pomieszczeń i placówek mniejszych rozmiarów. Chętnie korzysta się z nich do osłaniania komputerów przy takich stanowiskach pracy jak: portiernia, recepcja, lada sklepowa. 

Szafki stojące odznaczają się także większym udźwigiem. Niektóre dostępne modele są w stanie wytrzymać udźwig rzędu 1000 kg lub większy. Szafki wiszące są nieco mniej wytrzymałe, jednak nadają się idealnie do montażu w pomieszczeniach niewielkich rozmiarów. Pozwalają zaoszczędzić wolną przestrzeń oraz nie zagracają podłogi. 

Wybierając szafkę, warto też zwrócić uwagę na obecność drzwiczek i sposób ich wykonania. Drzwiczki mogą znajdować się z jednej jak i z obu stron szafki. Szafki dwudrzwiowe są szczególnie polecane jako wyposażenie serwerowni, w których swobodny dostęp do sprzętu komputerowego jest ważną sprawą. Warto też zwrócić uwagę na materiał użyty w produkcji drzwiczek. Oprócz modeli blaszanych znajdziesz też szafki z drzwiami przeszklonymi, niezwykle pomocne w monitorowaniu przechowywanych wewnątrz sprzętów. Modele takie znajdziesz między innymi w ofercie Unotel, pod linkiem https://unotel.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here