„Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka”, jak mówi polskie przysłowie. To prawda, nawyki mogą być mogą być rzeczami trudnymi do zmiany. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że niechęć czy wręcz opór przed wprowadzeniem zmiany może spowodować poważne konsekwencje finansowe. Właściciele flot samochodowych, którzy dzięki zastosowaniu rozwiązań telematycznych poprawiają standardy obowiązujące w swoich przedsiębiorstwach stają się bardziej konkurencyjni. A to dlatego, że wraz ze wzrostem świadomości pracowników zaobserwować można także wymierne korzyści finansowe w postaci oszczędności związanych z wydatkami na paliwo, składki ubezpieczeniowe czy serwis samochodów. Jednak jednym z największych wyzwań, którym trzeba sprostać jest zaangażowanie pracowników, którzy często przejawiają opór przed tego rodzaju nowościami.
Oczywiście można pozostać na etapie „kija i marchewki” i poprzestać na karaniu za na przykład złe zachowania na drodze, a nagradzać inne i oczywiście osiągać jakieś wyniki. Ale można też spróbować czegoś innego: sięgnąć po współczesne metody zarządzania zespołem. Wiadomo nie od dziś, że jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszą rzeczą w pracy zawodowej jest motywacja. Ta jednak dla każdego może oznaczać co innego i co innego może powodować, że człowiek wstaje co dzień rano z łóżka i wychodzi do pracy: rodzina, kredyt mieszkaniowy, czy jakiekolwiek inne zobowiązania. Ale co będzie go motywować w pracy? Odpowiedź na to pytanie jest krótka: zaangażowanie. Pracownik musi być w swoją pracę w zaangażowany i musi identyfikować się z firmą gdyż tylko wtedy będzie równocześnie zmotywowany. Dlatego też warto spróbować zaangażować pracowników w cały proces wprowadzania zmiany.
Skuteczny monitoring auta z systemem telematycznym
W tym miejscu z pomocą przychodzą nam systemy telematyczne. Dzięki nim można skupić uwagę na kierowcach i w czasie rzeczywistym, przy pomocy krótkich komunikatów pojawiających się na monitorach czy w głośnikach pokładowych urządzeń, wpływać na ich nawyki i zachowania na drodze. Proste rozwiązania mogą wzbudzić ducha rywalizacji w zespole, co również może okazać się bardzo pomocne w budowaniu zaangażowania. Ponieważ urządzenia monitorujące rejestrują różne parametry wozu, takie jak na przykład takie zużycie paliwa, nagłe przyspieszanie czy pozostawianie samochodu na włączonym silniku, można zorganizować wewnętrzny konkurs podzielony na rożne kategorie. Wygrana w takim konkursie połączona z informacją, że dzięki właściwemu stylowi jazdy zaoszczędzono konkretną kwotę z powodu mniejszego zużycia paliwa uświadomi pracownikom, że tak naprawdę dzięki zmianie pewnych nawyków całą firma odnosi korzyści. Korzystanie z systemów telematycznych pozwala na skuteczny monitoring auta. W dzisiejszych czasach oszczędności to często kwestia przetrwania firmy na rynku i pracownicy powinni mieć świadomość tego, jak wiele zależy tak naprawdę od nich.
Dlatego ważna jest również kwestia właściwej i otwartej komunikacji z kierowcami i innymi pracownikami. O ile negatywne informacje otrzymane na swój temat ludzie raczej zostawiają dla siebie to w przypadku pochwały lub konstruktywnej krytyki są bardziej skłonni do podzielenia się z innymi, a to wpływa pozytywnie na atmosferę w zespole. Warto więc zadbać o właściwą atmosferę w pracy. Dzięki współpracy i pozytywnym wzmocnieniom wszyscy będą mieli świadomość, że cała firma zmierza w tym samym kierunku. Warto wypracować w firmie ducha współpracy, bo z pewnością ostatecznie przyniesie to więcej korzyści niż wewnętrzne podziały na lepszych i gorszych.
Źródło: Tom Tom – Bezpieczna jazda