Studiowanie prawa co roku kusi wielu maturzystów. Czym jest to spowodowane?

Przede wszystkim wizją wysokich zarobków oraz uznaniem wśród społeczeństwa. Sprawy rozwodowe czy o alimenty – przecież wydają się takie łatwe. Warto jednak głęboko przemyśleć decyzję o wybraniu kierunku prawniczego w swojej edukacji.

Samo dostanie się na prawo jest bardzo trudne. Od przyszłych studentów wymagane są bardzo wysokie wyniki z matur, ilość chętnych często przekracza ilość miejsc na uczelni nawet kilkukrotnie. Będąc już studentem prawa trzeba zdać sobie sprawę z tego, jaki ogrom materiału będzie obowiązkowo do przyswojenia. Nieprzespane noce, gabarytowe książki, setki stron notatek, brak czasu wolnego – to wszystko czeka osobę będącej na prawie. Między innymi z tych powodów dużo mniej osób osób kończy ten kierunek, niż było ich na starcie. Mimo to co roku na prawniczy rynek pracy przystępuje około osiem tysięcy młodych absolwentów. Często ich plany wobec swojej przeszłości są proste – praca jako adwokat, a potem otworzenie swojej kancelarii adwokackiej. W praktyce jednak są to dalekosiężne plany. Błędnie twierdzi się, że ukończenie jakiegokolwiek kierunku studiów jest gwarancją znalezienia po nim pracy w branży. Tytuł magistra nie znaczy wiele. Oczywiście jest on powodem do dumy, lecz trzeba zdać sobie sprawę z tego, że należy kontynuować kształcenie. Wyrobienie przykładowo aplikacji adwokackiej to dołożone kolejne trzy lata nauki oraz wydanie około piętnastu tysięcy złotych. Dodatkowo ma się obowiązek składania aplikacji u adwokata, który jest nazywany patronem, który sam musi spełniać szereg wymagań. Po sześciu miesiącach aplikant zyskuje możliwość poczucia się w skórze prawowitego adwokata na sprawach sądowych. Cały proces zdobywania aplikacji kończy się specjalnym egzaminem.

W branży prawniczej miejsce znajdą tylko ci, którym zależy, ciężko pracują, nie poddają się i traktują świat prawa jako swoje hobby. Inne osoby przepadną już na etapie studiów. Mimo wielu trudności po drodze osobie, która zdobędzie odpowiednie wykształcenie, zdobędzie aplikację adwokacką oraz będzie się wyróżniać spośród konkurentów, w końcu znajdzie swoją wymarzoną pracę jako adwokat, a nawet zyska możliwość otwarcia swojej własnej kancelarii adwokackiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here