Odzież robocza odgrywa bardzo ważną kwestię w bezpieczeństwie pracownika podczas wykonywania swojej pracy – dotyczy przede wszystkim pracowników fizycznych, jak również wszystkich tych osób, które w swojej pracy stykają się z różnymi substancjami oraz urządzeniami mogącymi stanowić zagrożenie dla zdrowia czy życia.

Ubrania robocze powinny być nie tylko dopasowane pod kątem indywidualnych preferencji pracownika (kwestia wygody oraz komfortu), ale przede wszystkim do warunków oraz specyfiki pracy. Choć zdarza się, że to pracodawca odpowiada za dobór odzieży roboczej, warto aby również pracownik miał w tej kwestii coś do powiedzenia – niektórzy na przykład preferują spodnie robocze z szelkami, zamiast standardowych spodni trzymających się w pasie.

Materiały z których powinny być wykonane ubrania robocze powinny cechować się przede wszystkim dużą wytrzymałością – szczególnie pod względem mechanicznym nie powinny one podatne na rozerwanie oraz zniszczenie. Dlatego też bardzo często spotyka się na przykład spodnie robocze, które posiadają podwójne (bądź nawet potrójne) szwy oraz wzmocnienia na najbardziej narażonych na zniszczenie miejscach, takich jak kolana. W zależności od rodzaju odzieży materiał z którego jest ona wykonana powinien cechować się na przykład nieprzemakalnością. Jest to bardzo ważne nie tylko w przypadku kurtek, ale także spodni – niektórzy pracownicy, jak chociażby drogowcy czy budowlańcy, zmuszeni są pracować również podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy opady śniegu. Ubranie powinno jak najdłużej chronić przed zamoknięciem, a także szybko schnąć.

Rękawice robocze w zależności od swojego przeznaczenia powinny być wykonane z materiału odpornego na przecięcie bądź działanie substancji chemicznych, z którymi niektórzy pracownicy mają styczność. Mimo dużej wytrzymałości, ważne jest aby rękawice nie krępowały ruchów oraz umożliwiały swobodny i dobry chwyt.  Buty robocze powinny być wykonane z takich materiałów, które są jednocześnie wytrzymałe i w pełni ochraniające stopę, jak również zabezpieczające nogi przed nadmiernym poceniem się i tym samym zapobiegające powstawaniu chorób skórnych czy grzybicy.

Dobór odpowiedniej odzieży roboczej dla pracownika powinien także uwzględniać porę roku. Latem ubrania powinny być nieco lżejsze, wykonane z cieńszych materiałów (bez jednoczesnej utraty właściwości chroniących), natomiast ubrania zimowe – dodatkowo chronić pracownika przed utratą ciepła oraz zimnem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here