Pracownicy każdej firmy, mieszkańcy danego bloku itp. powinni znać plan ewakuacji z danego miejsca. Oczywiście ewentualne niebezpieczeństwa mogą wydawać się niektórym abstrakcją, ale przecież różne sytuacje i wypadki się zdarzają, toteż warto zadbać o siebie zanim to niebezpieczeństwo się pojawi.

Oprócz planu istotne jest również to, aby budynki zostały właściwie oznakowane, przede wszystkim pod kątem przeciwpożarowym i ewakuacyjnym, ale nie tylko.

Ewakuacja

Znaki ewakuacyjne są ważne nie tylko podczas pożaru. Przydać się mogą także w przypadku różnych kataklizmów, awarii i innego rodzaju sytuacji nadzwyczajnych. Bardzo ważne jest dokładne i zgodne z zasadami oznakowanie tych dróg, które służą ewakuacji. Konieczne są przede wszystkim znaki górnego oświetlenia, ale przydatne będą również znaki typu SWGS, czyli te niskiego oświetlenia, które nie znajdują się wyżej niż 40 cm nad podłogą. Wszystkie te znaki naprawdę ułatwiają odnalezienie wyjścia, a co najważniejsze, świecą również wtedy, kiedy zostanie odcięte źródło energii. Oczywiście istotne jest również to, aby były wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Jednym z godnych zaufania producentów takich znaków jest TDC, które oferuje także inne znaki bezpieczeństwa.

Pożar

Bardzo ważne jest także oznakowanie przeciwpożarowe. Warto mieć świadomość tego, że wszelkie gaśnice, hydranty oraz różne inne tego typu sprzęty muszą zostać tak oznakowane, aby z łatwością zostały znalezione podczas pożaru. Warto pamiętać, że szukać ich mogą nie tylko osoby, które na co dzień przebywają w danym budynku, ale i ludzie, którzy przyjdą z pomocą lub też osoby prowadzące ratowniczą akcję. Najlepsze są oznakowania fotoluminescencyjne, bowiem pozwalają one odnaleźć sprzęt także w ciemności, co jest częstym problemem.

SWGS

Ostatni znaki SWGS, czyli Safety Way Guidance System stają się coraz bardziej popularne i są już oczywistym uzupełnieniem innych znaków. Udowodniono bowiem, że kiedy wzrasta temperatura oraz zadymienie to ludzie poruszają się jak najbliżej ziemi, co zresztą jest zalecane, a wtedy szczególnie pomocne okazują się właśnie takie znaki. Tych górnych bowiem prawie w ogóle wtedy nie widać lub też ewakuujący się nie mają nawet siły by wstać i je zobaczyć. Warto umieszczać zatem takie znaki nawet na podłodze. Przyjmuje się, że nie mogą one być umieszczone wyżej niż do 40 cm. Wielu osobom system ten uratował już życie i zapewne nadal będzie pomagał. Możliwe, że kiedyś oznakowanie takie stanie się obowiązkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here