Informatyczne wspomaganie produkcji potrafi przyjąć różne formy. Na rynku istnieje wiele programów i systemów, które mają pomóc nam w wykonywaniu codziennych obowiązków, takich jak dbanie o stany magazynowe, trzymanie się terminów i harmonogramu produkcji, zarządzanie parkiem maszyn itp. Do systemów wspomagających przedsiębiorstwa możemy zaliczyć m.in. ERP i MRN.
Czym się one różnią?
ERP służy do planowania produkcji
Systemy klasy ERP mają za zadanie głównie wspomagać przedsiębiorstwo i zarządzać jego zasobami. Ich pełna nazwa to Enterprise Resource Planning. W zależności od wybranego oprogramowania, za pomocą ERP możemy zarządzać takimi modułami, jak obsługa magazynu, parku maszyn, zamówień, księgowości czy kadr i płac. Oprogramowanie tej kategorii ma za zadanie zrobić wszystko i zebrać każde niezbędne dane, aby harmonogramowanie i praca przy produkcji była maksymalnie efektywna przy jednoczesnej redukcji kosztów. Za pomocą tego systemu możemy także prowadzić kontakt i obsługę klientów.
MRP ułatwia gospodarowanie zasobami produkcji
Manufacturing Resource Planning jest zbliżonym systemem, chociaż odpowiada głównie za zarządzanie materiałami przedsiębiorstwa. Do tej kategorii zaliczamy zarówno park maszyn i magazyny wraz z zawartością, jak i samych pracowników, którzy obsługują rzeczone stanowiska. Jest to system bardziej okrojony niż ERP, jednak nadal przydatny w planowaniu działań przedsiębiorstwa. Z pomocą systemu jesteśmy w stanie m.in. optymalizować koszty ponoszone na materiały niezbędne do produkcji – jednym z zadań MRP jest utrzymywanie możliwie jak najniższej rezerwy półproduktów, przy założeniu, że nie może ich zabraknąć do wykonania zaplanowanego zadania. Systemy wspomagające produkcję są bardzo przydatne i znacząco ułatwiają zarządzanie przedsiębiorstwem.
Jeżeli zależy nam na kompleksowej obsłudze, powinniśmy zdecydować się na oprogramowanie klasy ERP, jednak gdy oczekujemy jedynie obsługi zasobów produkcji, program MRP będzie dla nasz całkowicie wystarczający.